Efekt lotosu

Art i styl Styl I Harmonia Twojej Przestrzeni

„Gdybyśmy mogli zobaczyć cud pojedynczego kwiatu, całe nasze życie by się zmieniło”

Budda

Kwiat lotosu w wielu kulturach symbolizuje piękno, prawdę, czystość, doskonałość, potencjał, mistycyzm, oświecenie, odrodzenie. Zachwyca swoja urodą, czystością, zapachem, wyjątkowymi właściwościami. Inspiruje od wieków artystów. Jest tajemniczy i czarujący. Jest to jeden z najbardziej niezwykłych i fascynujących kwiatów na świecie.

lotus flower

Lotos to rodzaj lilii wodnej, której korzenie są ukryte w błocie i szlamie jezior i stawów.

Na noc kwiat zamyka swoje płatki i zanurza się pod wodą, a razem ze wschodem słońca ponownie wznosi się ponad brudną wodą zupełnie nienaruszony, czysty, bez żadnych śladów zanieczyszczeń.
Po ponownym rozłożeniu kwiaty są nieskazitelnie czyste i nic nie wskazuje, że nocą były pod wodą. Botanicy nazywają tę właściwość „efektem lotosu”. Odpowiada za to nieznany dotąd mechanizm samooczyszczania liści.

kwiaty lotosu
kwiaty lotosu

Odpowiednia struktura ich powierzchni oraz specyficzne właściwości chemiczne powodują, że nie mogą zostać zmoczone przez wodę. Dlatego też wszystkie zanieczyszczenia zbierające się na powierzchni liści są łatwo usuwane przez spływające po nich krople wody. Przypominają wtedy płynną rtęć. Kwiaty zawsze pozostają czyste. Producenci wykorzystując efekt lotosu, zaczęli tworzyć tkaniny, farby, dachówki inspirowane lotosową zdolnością samooczyszczania.

Obraz „Lotos”
Autor: Renata Reya
email: reya77@protonmail.com

„Jak lotos w brudnej wodzie, bądź w świecie, lecz nie z niego”

Aravind Adiga

Zamknięty kwiat lotosu w ogóle nie pachnie, ale gdy się otworzy, jego zapach jest tak niezwykły wręcz hipnotyzujący i jak uważają niektórzy jest w stanie zmienić stan umysłu człowieka.

Nasionko lotosu jest długowieczne i bardzo odporne – może żyć ponad 3000 lat i wciąż zachowuje zdolność do rozmnażania się i kwitnienia.

„Kwiat lotosu, liść lotosu i nasienie lotosu wychodzą z jednego korzenia. Trzy nauki pochodzą z jednej i tej samej rodziny”

Przysłowie chińskie

Lotos to jedyna roślina, która jest kwiatem i owocem jednocześnie. Lotos można spożywać, wykorzystuje się wszystkie jego elementy. W niektórych częściach świata wyrabia się z niej mąkę, są dodatkiem do sałatek. Zawierają sporo witaminy B i C, żelazo, miedź, obniżają ciśnienie i poziom cholesterolu, zwiększają płodność. W Wietnamie z młodych kwiatów lotosu powstaje herbata – tra tim sen.

Nasionka lotosu

Jest to prawdziwe misterium gdyż do lotosowych kwiatów wielokrotnie wkłada się herbaciane listki na noc, tak by przeszły ich aromatem. By uzyskać kilogram tej niezwykle wyrafinowanej i cennej herbaty należy wykorzystać nawet do tysiąca kwiatów. Wartości lotosu są szeroko doceniane i wykorzystywane w kosmetologii czy aromaterapii. Niezliczone perfumy, olejki eteryczne, kadzidła, kremy, szampony czy odżywki goszczą w domach na całym świecie i pomagają w utrzymaniu zdrowia, piękna i wysokiej energii.

Kwiat lotosu jest starożytnym świętym symbolem dla wielu cywilizacji i narodów. Dla tradycji Japonii i Chin jest najbardziej uduchowionym symbolem perfekcji i nieśmiertelności. W Wietnamie jest symbolem narodowym podobnie jak w Tajlandii. Egipt, Tybet, Persja, Indie to kolejne miejsca gdzie lotos mówi o rozkwicie potencjału duchowego, dążeniu do doskonałości i oświecenia. Lotos to święty kwiat buddyzmu i hinduizmu.

Buddyści wierzą, że kwiat lotosu jest siedzibą lub tronem Buddy, a kwiaty zakwitają wszędzie tam, gdzie stąpał Budda. Lotos pojawia się również w świecie chrześcijańskim, gdzie przybiera postać białej lilii, którą Archanioł Gabriel wręczył Marii.

„Kwiaty szepczą światu: Piękno!”

Ralph Waldo Emerson

Piękno formy tej rośliny oraz jej niezwykle bogata symbolika inspiruje od wieków artystów.

W starożytnym Egipcie roślina ta była niezwykle często przedstawiana w malowidłach, rzeźbach, architekturze. W tradycji buddyjskiej większość malowideł, rysunków i rzeźb przedstawiających Buddę, ukazuje go gdy siedzi na kwiecie lotosu. Rozliczne pisma , poezja oraz mantry są poświęcone temu kwiatowi lub do niego nawiązują.

Buddha and stones on wooden table. Zen concept

Najbardziej bodaj znaną jest sześciosylabowa mantra bodhisattwy współczucia brzmi:
OM MANI PADME HUM. Dosłowne jej znaczenie to: „Oddaj cześć klejnotowi w lotosie” lub bardziej poetycko : „Bądź pozdrowiony, klejnocie w kwiecie lotosu”. Mantra ta symbolizuje szczęście, obfitość, spełnienie, oświecenie. Współczucie łączy się ze zrozumieniem i miłością, pomaga być empatycznym wobec innych ludzi, stworzeń i siebie samego.

(Tibetan buddhist monstery). Ladakh, India

Współcześnie również forma tego kwiatu inspiruje twórców.

Niezwykła budowla zwana „Świątynią Lotosu” powstała na wzór tego kwiatu ze szkła, marmuru i zbrojonego betonu w Indiach w New Delhi.

Budowę rozpoczęto pod koniec lat 70-tych, a oddano do użytku w 1986.

Lotus Temple in New Delhi, India

W 2014 roku w miejscowości Wujin w Chinach powstał kompleks autorstwa australijskiego biura architektonicznego Studio 505: „The Lotus Building”, który znajduje się nad brzegiem sztucznie utworzonego jeziora i przedstawia trzy etapy rozwoju kwiatu – młody pąk, dojrzałą roślinę oraz kwiat z szeroko rozłożonymi płatkami.

Spektakularny wygląd tego projektu potęguję odbicie w wodzie oraz iluminacja świetlna nocą.

Zjawiskowo prezentuje się też futurystyczny pomysł grupy projektowej Harma, zakładający stworzenie funkcjonalnych, pełnych zieleni i małej architektury placów miejskich, które będą szybować ponad dachami drapaczy chmur.

„City in the Sky” czyli miasto w chmurach jest wizją lotosów rozkwitających wysoko ponad zgiełkiem miasta. Jak mówią twórcy jest to kwiat nowego życia i nadziei na lepsze jutro.

Lotos wciąż i nieustająco jest częstym motywem obrazów, biżuterii, przedmiotów dekoracyjnych i użytkowych. Ludzie używają tego motywu w dekoracji wnętrz, ubraniach czy tatuażach. Praktykujący jogę, przybierają pozycję lotosu, a motyw tego kwiatu pojawia się na akcesoriach do jogi.

Reprezentuje rozwiniętą duchowość i skierowanie do wnętrza. W psychologii efekt lotosu jest metaforą odporności psychicznej, zamieniania przeciwności w możliwości. Reprezentuje siłę, a jednocześnie delikatność i czystość. Symbolizuje ludzi, którzy przekształcają ból w pogodę ducha, a każdy nowy dzień postrzegają jako szansę aby zacząć od nowa. Lotos to symbol pozostawania sobą bez względu na to, co się dzieje wokół. Pozostawania czystym i nietkniętym przez szlam i błoto negatywnych wydarzeń, emocji i ludzi. Symbol rozkwitu, który jest możliwy w naszym życiu z każdym wschodem słońca. Przypomina o tym, że tak naprawdę nikt i nic z zewnątrz nie może zniszczyć naszego wewnętrznego Piękna. Piękna, które każdego dnia wciąż na nowo się w nas odradza.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Art i styl Styl I Harmonia Twojej Przestrzeni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Art i styl Styl I Harmonia Twojej Przestrzeni

Nasze Prace

Stylowy Blog Kategorie

Art i styl Styl I Harmonia Twojej Przestrzeni

Najnowsze Publikacje

Art i styl Styl I Harmonia Twojej Przestrzeni
Analiza Feng Shui

Analizy
Feng Shui

Zharmonizuj przestrzeń życiową

Aranżacje Wnętrz

Zharmonizuj przestrzeń życiową

Art School

Zajęcia malarskie dla dzieci

- Murale - Malarstwo Ścienne